Kojih bi pravila trebalo da se pridržavamo kako bismo obezbedili zdravlje srca? Hajde da ovo pitanje razmotrimo detaljno i podrobno.
Saveti za zdravo srce
7 sati sna dnevno
Ruski naučnici su dokazali da je za prevenciju kardiovaskularnih oboljenja potrebno da dobro spavate. I to najmanje sedam sati dnevno. Kvalitetan san za 65% smanjuje rizik od moždanog udara, infarkta miokarda, ishemijske bolesti srca i oboljenja aorte. S druge strane, san koji traje manje od šest sati veoma je opasan. Rizik od razvoja ishemijske bolesti srca u takvom slučaju povećava se za 48%. Sem toga, nedostatak sna izaziva hipertenziju, suvišnu težinu, koji doprinose nastanku kardiovaskularnih oboljenja.

Foto: Guliver/Thinkstock
200 g ovsene kaše na dan
Ovsena kaša idealan je doručak ne samo s tačke gledišta dijetologa nego i kardiologa. Naučnici s Univerziteta u Sankt Peterburgu tokom 15 godina pratili su dobrovoljce koji su izvešatavali istraživače o svojoj ishrani i načinu života. Otkrivena je jedna zakonitost: kod osoba koje su za doručak jele ovsenu kašu rizik od nastanka i komplikacija kardiovaskularnih boljenja bio je niži za 15%. I zato, ukoliko birate između sendviča s kobasicom i ovsene kaše – izaberite kašu!
PROČITAJTE I… Opada vam kosa? Proverite srce!
75 g nemasnog mesa dnevno
Meso možete zameniti sa 100 g ribe, čašom kiselomlečnog napitka, 100–150 g kravljeg sira. Pošto su pregledali više od dve hiljade osoba koje su držale različite dijete, naučnici su otkrili da su osobe koje upotrebljavaju belančevinaste proizvode bolje zaštićene od kardiovaskularnih oboljenja. A to nije slučajno. Po mišljenju istraživača, životinjske belančevine pomažu da se ojačaju zidovi arterija, a biljne (na primer, one kojih ima u pasulju i sočivu) sprečavaju skokove arterijskog pritiska. Pored toga, belančevinasti proizvodi sadrže važne amino-kiseline koje smanjuju rizik od pojave hipertenzije, infarkta i moždanog udara. Još jedan koristan belančevinasti proizvod jesu jaja. Dugo su smatrana štetnim – navodno, jer podižu nivo lošeg holesterola. Ali sada su jaja potpuno rehabilitovana. Mogu se jesti, a i treba ih jesti! Samo ne u kombinaciji s masnom slaninom…
VIŠE SAVETA POTRAŽITE U MAGAZINU RUSKA ENCIKLOPEDIJA ZDRAVLJA!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/ruskaenciklopedijazdravlja
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net