Ranije se smatralo da su uzrok bradavica i drugih kožnih oboljenja – žabe. Ipak, jadne životinje nisu krive za bolesti koje izazivaju pojavu brežuljaka i izraslina na epitelu. To su virusi bradavice i papiloma kod čoveka.
Zbog toplog i vlažnog terena pod odećom, zimi je imunitet kože dodatno smanjen, što predstavlja pravi raj za ove neprijatelje čovečanstva. Isto je i s gljivicama…
Laserom protiv bradavica
Bradavice napadaju i ruke i noge. Često su na stopalima raspoređene tako gusto da nam uopšte nije jasno kako treba da se borimo s njima. Кad je reč o zasebnim bradavicama na ekstremitetima, one se uklanjaju tečnim azotom. To je najstarija, proverena metoda koja izaziva lokalne promrzline, što vrlo brzo prolazi. Bol se praktično i ne oseća, te ovu metodu čak i deca lako podnose. Obradu kože azotom može pratiti pojava mehurića, ali i ne mora – sve zavisi od reakcije tkiva na hladnoću.
Drugi način uklanjanja bradavica jeste tretman strujom. Elektrokoagulacija nekad podrazumeva lokalnu anesteziju, što zavisi od površine na kojoj se interveniše. U slučaju bradavica s duboko uraslim korenom – ovaj način nije preporučljiv.
Najnovija metoda jeste obrada i uklanjanje bradavica laserom. Pri ovoj proceduri, obolelo mesto obavezno se anestezira, da bi se potom laserom spalili svi slojevi bradavice, pa i sam koren. Кad prođe narkoza, ranica boli i krvari, ali bradavica se trajno i pouzdano uklanja. I više se ne pojavljuje na starom mestu.
Postoje hemijski sastavi za uklanjanja bradavica u kućnim uslovima (spaljivanje). To baš i nije najbolje rešenje, budući da deluje i na gornje, zdrave slojeve tkiva. Ako se odlučite za hemijski aktivna sredstva, pažljivo poštujte bezbednosna pravila i uslove primene.
PROČITAJTE VIŠE U NOVOM BROJU MAGAZINA “RUSKA ENCIKLOPEDIJA ZDRAVLJA”