Anafilaktički šok je reakcija organizma na ponovan unos bilo kog alergena i manifestuje se – odmah. Koji su uzroci anafilaktičkog šoka i kako pružiti prvu pomoć?
Vrste alergena
Postoji nekoliko vrsta alergena.
1. Medicinski preparati u obliku tableta ili intravenoznih injekcija.
2. Otrovi insekata ili životinja, koji dospevaju u krv prilikom ujeda.
3. Namirnice, recimo orašasto voće ili citrusi. To je najobimnija grupa alergena. Savremeni prehrambeni proizvodi sadrže mnogo sintetičkih aditiva i konzervansa, što povećava rizik od pojave šoka.
Stepen opasnosti alergena
U zavisnosti od karaktera kliničke manifestacije, anafilaktički šok se razlikuje po stepenu opasnosti po ljudsko zdravlje i život.
* Lakši oblik. Manifestuje se crvenilom na koži, moguć je razvoj Kvinkeovog edema. Pacijent se žali na glavobolju i svrab u predelu zahvaćenom crvenilom.
* Srednji oblik. Praćen je jakim bolom u predelu srca i vrtoglavicom.
* Teži oblik. Smatra se najopasnijim i manifestuje se gubitkom pamćenja. U slučaju najgoreg vida anafilaktičkog šoka ovog oblika arterijski pritisak snižava se do nule, što preti da ošteti mozak (hipoksija) i druge životno važne organe.
SAZNAJTE I… Može li se sprečiti alergija na prašinu?
Anafilaktički šok: Kako pomoći?
Blagovremena pomoć u stanju šoka može spasti život. Prvo što je neophodno uraditi jeste zaustaviti unos alergena u organizam. Ukoliko je to intravenozna injekcija, odmah nakon prekida davanja leka mesto iznad uboda treba stegnuti kako bi se isključila mogućnost širenja leka kroz krv u celo telo.
Istu pomoć treba ukazati i prilikom ujeda insekta ili životinje.
Zatim bolesnika treba postaviti na leđa, na ravnu površinu, a glavu mu okrenuti u stranu. To je neophodno da bi se izbegla mogućnost zapadanja jezika ili gušenja u slučaju mučnine i povraćanja.
Bolesniku treba obezbediti protok svežeg vazduha, otkriti ga i osloboditi mu grudi i grlo. Ni u kom slučaju pored njega ne sme da stoji gomila ljudi, dajući „vredne“ savete o tome šta treba raditi…
Do dolaska lekara jednostavno pažljivo posmatrajte bolesnika i kontrolišite manje znakove i promene njegovog zdravstvenog stanja.
VIŠE SAVETA POTRAŽITE U MAGAZINU RUSKA ENCIKLOPEDIJA ZDRAVLJA!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/ruskaenciklopedijazdravlja
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net