Reč je o pojavi sitnih tvrdih mineralnih naslaga u organizmu, što se može desiti svim ljudima, bez obzira na uzrast i pol.
Naravno, najčešće se sa ovim problemom suočavaju starije osobe. Razlozi za stvaranje kamenja u bubregu mogu biti različiti: nedostatak vode, zloupotreba soli, uzimanje niza lekova, visok krvni pritisak, dijabetes, giht, gojaznost, infekcija mokraćnih puteva… „Porodična istorija“ (nasledni faktor) takođe može povećati rizik od nastanka ovog problema. Šta je tačno kamenje u našem telu – i kako ono nastaje?
Evo 10 simptoma koji mogu biti povod za obraćanje lekaru:
* Jak bol u slabinama i donjem delu stomaka.
* Jaki bolovi u bokovima i leđima, ispod rebara.
* Bol praćen mučninom i povraćanjem.
* Teško vam je da dugo i nepomično ležite zbog neprijatnog osećaja.
* Bol ili pečenje pri mokrenju.
* Krv u mokraći.
* Problemi s mokrenjem.
* Groznica i preznojavanje, u slučaju infekcije.
* Stalni nagoni na mokrenje.
U slučaju ovih simptoma – odmah da se obratite lekaru.
Kako da sprečite problem
Ne zaboravite na pravilo: jedan i po do dva litra vode dnevno. Pijte mnogo vode i bilo koje druge tečnosti, kako biste izbegli dehidrataciju organizma. Mokraća bi trebalo da vam bude svetložuta (skoro bezbojna), ali nikako jako bleda (nezasićena): voda štiti od koncentracije minerala, a tako i od stvaranja kamenja.
Ako ste se već suočili s kamenjem u bubrezima, onda birajte hranu s niskim sadržajem belančevina životinjskog porekla. Takođe, ne zloupotrebljavajte proizvode poput kiseljaka, rabarbare, cvekle, čokolade, spanaća, čaja i orašastih plodova, jer oni sadrže oksalat kalcijuma, koji podstiče stvaranje kamenja u bubrezima. Slatki gazirani napici takođe izazivaju stvaranje kamenja. Dok, na primer, ekstrakt citrusa može suzbiti rast bolnog kamenja u bubrezima, ali i rastvoriti kristale.
Foto: Thinkstock
VIŠE SAVETA POTRAŽITE U MAGAZINU RUSKA ENCIKLOPEDIJA ZDRAVLJA!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/ruskaenciklopedijazdravlja
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net