Neobjašnjiv gubitak sluha ne izazivaju samo jaki zvukovi… Krivci mogu biti bolesti, povrede, čak reakcija organizma na lekove!
Bolesti i sluh
Jake infekcije, posebno bakterijske i virusne (ospice, virus zauški, grip, pojasni herpes, infektivna mononukleoza); nakupljanje cerumena u uhu; dijabetes; smanjena funkcija štitne žlezde; visok nivo masti i holesterola u krvi; visok krvni pritisak; ateroskleroza; povrede glave; tumor mozga; bolesti nervnog sistema; bolesti krvi – sve su to uzroci zbog kojih može doći do delimičnog ili potpunog oštećenja sluha.
PROČITAJTE I… Problemi sa sluhom
Što se tiče lekova, opasna je acetilsalicilna kiselina (aspirin) i drugi salicilati u visokim dozama i/ili kad su u pitanju česta uzimanja, posebno u slučaju samolečenja, kao i nesteroidna protivupalna sredstva (ibuprofen, naproksen). Treba biti pažljiviji i s antibioticima. Prilikom predoziranja ili neopravdano dugog korišćenja moguć je razvoj nepovratnog gubitka sluha, kao i vestibularnog poremećaja (čulo za ravnotežu).

Foto: Guliver/Thinkstock
Ne ponašaju se bolje ni citostatici (antitumorni preparati). Ali ako je njihovo korišćenje neophodno, na primer usled hemioterapije onkoloških oboljenja – to je slučaj kad očekivana korist prevazilazi rizik od gubljenja sluha.
Još jedan tip lekova nije naivan, a to su – diuretici Henelove petlje (petlja u bubrezima): furosemid i bumetanid. Njihovo nasumično uzimanje može uzrokovati oticanje tkiva i poremećaj nervne provodljivosti budući da se u unutrašnjem uhu narušava ravnoteža vode i soli.
VIŠE SAVETA POTRAŽITE U MAGAZINU RUSKA ENCIKLOPEDIJA ZDRAVLJA!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/ruskaenciklopedijazdravlja
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net