Često od dermatologa čujemo frazu: „na koži se vidi vaše unutrašnje zdravstveno stanje…“. Ali koliko su oni u pravu – i šta znači ova rečenica? O tome smo razgovarali sa prof. dr med. Evgenijem Ivanovičem Sasom, gastroenterologom-hepatologom i glavnim naučnim saradnikom Naučnoistraživačkog centra državnog pedijatrijskog medicinskog fakulteta u Petrogradu
Za sve su krivi toksini
– Jedna od funkcija kože jeste izlučivanje, započinje razgovor dr Evgenije Ivanovič, te nastavlja: to znači da znojenjem čovek gubi ne samo soli, vitamine i mikroelemente rastvorljive u vodi – nego i štetne supstance. Razumljivo, ako se poveća protok toksina kroz pore, i koža će trpeti.
– A koji organ brion o tome da toksini postanu bezopasni?
– Pre svega – jetra. Upravo ona na sebe preuzima „glavni udar“. U svakodnevnom životu zaboravljamo da je ukupna dužina creva preko šest metara, kao i da im je ukupna površina (uključujući sve resice i mikroresice) veća od 400 m2 (praktično dva teniska terena). S ove površine apsorbuju se vitamini i mikroelementi koje nam isporučuje korisna (saprofitna) crevna mikroflora, ili se pak povećava protok toksina kad preovlađuju štetni (patogeni) mikroorganizmi, to jest kad postoji disbioza (disbakterioza) creva. Dodajmo tome i štetan uticaj alkohola (čak i u malim količinama), delovanje supstanci iz lekova… Kako vidite, jetra svakog dana veoma naporno radi.
– Šta se dešava kad jetra zastane u radu?
– Aktiviraju se sistemi za izbacivanje toksina iz organizma. Kad je reč o toksinima rastvorljivim u vodi, ti sistemi su bubrezi i koža, a ako govorimo o onima koji to nisu, putevi izbacivanja jesu žuč i opet koža (lojne žlezde). Saa je sasvim jasno da zdrav život, pravilna ishrana i fizička aktivnost nisu prazne reči kad je u pitanju fizički izgled. Zato se pacijenti često obraćaju dermatologu rečima: „Ranije mi je koža bila lepša, ali s vremenom joj se izgled pogoršao.“ Ovaj proces često se ne može objasniti samo starosnim ili hormonskim promenama.
Preispitajte jelovnik
– Opravdano je pitanje kako se može sprečiti ili ublažiti dejstvo toksina.
– Delimično sam već odgovorio na to pitanje: zdrav način života, koji podrazumeva pravilnu ishranu, kretanje, higijenu kožnog prekrivača…
Ishrana – trebalo bi jesti više namirnica koje sadrže celulozu nego inače (kaše, povrće…). Takođe, poželjno je ograničiti konzumiranje prostih ugljenih hidrata (konditorski proizvodi i oni od brašna, slatka gazirana pića…) i životinjskih masti, koje uzrokuju rast patogenih mikroorganizama. Uzimajte probiotike prventivno da biste pomogli razvoj korisne mikroflore u crevima i ublažili disbakteriozu.
Fizička aktivnost ne samo što ubrzava izbacivanje toksina kroz pore kože – nego i doprinosi elastičnosti kože, zahvaljujući stimulaciji sinteze kolagena na bazi oscilacija telesne temperature (pre, tokom i posle treninga).
Prirodno, povećano izlučivanje toksina kroz pore zahteva brižljivu negu i higijenu kože. Najvažnije je da se na koži ne nagomilavaju toksini.
Kako pomoći jetri
– A kako pomoći jetri, organu koji prvi staje u zaštitu organizma?
Koišćenje savremenih i efikasnih hepatoprotektora, koji, uzgred rečeno, poseduju i sposobnost da izbacuju žuč (žučne puteve pominjali smo kad smo govorili o izbacivanju toksina iz organizma) – izazvaće adekvatnu i blagovremenu reakciju. Zato lekove na bazi ursodiola često koriste ne samo gastroenterolozi nego i dermatolozi. Mada, samim procesom dijagnostikovanja poremećaja rada jetre, dogovorom o načinu lečenja, kao i terapijom za disbakteriozu creva – bavi se isključivo specijalista za jetru (hepatolog). Upravo zbog toga, sve gorepomenuto nije zamena za posetu lekaru gastroenterologu, već pokušaj da se specijalisti olakša rad i sačuva vaše zdravlje.
Foto: Thinkstock
VIŠE SAVETA POTRAŽITE U MAGAZINU RUSKA ENCIKLOPEDIJA ZDRAVLJA!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/ruskaenciklopedijazdravlja
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net