Od sindroma profesionalnog izgaranja obično stradaju oni koji na poslu stalno komuniciraju s velikim brojem ljudi. A u tu grupu spadaju administratori, menadžeri, učitelji, lekari, novinari, prodavci i drugi.
”Sagorelog” čoveka možete lako prepoznati po promenama raspoloženja ili stalnoj depresiji, umoru, apatiji, ravnodušnosti prema svemu što se događa, po besu prema ljudima. Kod tih ljudi brzo se javljuju problemi ne samo u komunikaciji već i sa zdravljem. Osobu stalno muče glavobolja, nesanica ili poremećaj sna, mučnina, averzija prema hrani ili pak prejedanje.
Ukoliko je vaš posao povezan s komunikacijom, prevenirajte sagorevanje:
* Naučite da napravite emocionalnu distancu između sebe i klijenata. Ne trudite se da rešite probleme svih ljudi, ali nemojte ih ni ignorisati ako im možete pomoći. Izvucite iz komunikacije s drugima korist za sebe: analizirajte životne situacije svojih klijenata, učite na njihovim greškama i iz njihovog iskustva.
* Ne dozvolite monotoniju na poslu. Isplanirajte nedelju kako bi svaki dan bio zanimljiv zbog nečeg novog.
* Na prve znake sagorevanja na poslu, uzmite slobodan dan i idite u prirodu. Čak i za vreme radnog dana napravite sebi 10-15 minuta za odmor – poslušajte audio-zapis zvukova prirode (pre svega cvrkuta ptica i šuma vode), prošetajte van firme, uradite vežbe disanja ili laganu gimnastiku.
VIŠE SAVETA POTRAŽITE U MAGAZINU RUSKA ENCIKLOPEDIJA ZDRAVLJA!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/ruskaenciklopedijazdravlja
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net