Poremećaji sluha veoma su česta pojava. Jedan od najraširenijih uzroka, kako kod odraslih tako i kod dece, predstavlja pojava cerumenskog čepa u uhu, što izaziva veoma neprijatne osećaje. O uzrocima stvaranja cerumenskog čepa, prevenciji i metodama njegovog uklanjanja priča otorinolaringolog gradske klinike u Moskvi Aleksej Vladimirovič Kašeljov.
Osnovni simptomi čepa u uhu
* začepljeno uho, usled čega slabije čujemo (cerumen začepljuje kanal);
* svoj glas čujemo kako nam zvoni u glavi;
* neprijatno “šuštanje” u uhu;
* osećaj da je ušni kanal prepunjen;
* ponekad je moguć kašalj, kao i vrtoglavica.
Dešava se da čep zahvati i bubnu opnu. U tom slučaju simptomi su sledeći:
* glavobolja i vrtoglavica;
* neprijatan kašalj;
* mučnina, a nekad čak i povraćanje.
Ovde već nećete proći bez adekvatnog stručnog lečenja, pošto gnoj može da izazove upalu srednjeg uha.
PROČITAJTE I… Problem s sluhom
Uzroci nastanka čepa
Pre svega, loša ili nestručna higijena ušnog kanala. Kategorično je zabranjeno duboko prodiranje u ušni kanal, bilo kakvim predmetima. Primena štapića za uši takođe nije preporučljiva (pomoću njih očistite samo spoljni deo ušne školjke).
Prilikom samostalnog uklanjanja cerumenskog čepa čistite samo oko ulaza u uho, ne prodirući pritom duboko u ušni kanal. Dubinsko čišćenje posebno je opasno za decu, pošto može da izazove perforaciju (pucanje) bubne opne.
Zapamtite da cerumenske žlezde imaju istu specifičnost kao i lojne: ukoliko stalno čistimo kožu od takvog sekreta, organizam će nervnom sistemu slati impuls o tome da nema dovoljno ove supstance, što će izazvati još veću sekreciju.
Među čestim uzrocima cerumenskih čepova takođe treba istaći i ove:
* korišćenje slušnog aparata;
* dug boravak na mestu s puno prašine;
* anatomska građa slušnog kanala pri kojoj cerumen ne izlazi sam napolje;
* veoma gust cerumen koji bubri usled kontakta s vodom;
* nasledni faktor.
Lečenje cerumenskog čepa
Ponekad se on može videti čak i golim okom, ali ni u tom slučaju nemojte pomišljati da ga uklanjate sami! Tako ćete samo gurnuti čep još dalje. S ovim problemom brzo i bezbolno izboriće se stručan otorinolaringolog.
Cerumen može da ima različitu konzistenciju: meku, tvrdu, čak može biti i kao plastelin. Ukoliko je mek, možete ga ukloniti odmah, koristeći špric s toplom vodom, bez igle, ili specijalni rastvor. U slučaju da je ispiranje iz nekih razloga kontraindikovano, doktor će izabrati metodu suvog lečenja cerumena pomoću ušne sonde. Kad su čepovi suvi i tvrdi, može biti potrebno i nekoliko dana za njihovo omekšavanje. U tom slučaju bolesnik dva-tri dana kaplje u uho po tri-četiri kapi vodonik peroksida (medicinski hidrogen) nekoliko puta dnevno.
Ako je čep veoma gust, za omekšavanje se preporučuje specijalni lekoviti preparat A-cerumen, koji je stvoren specijalno za takve slučajeve. Za ispiranje uha dovoljna će biti polovina flašice rastvora, koji se sipa u jedan ušni kanal, a ceo proces traje nekoliko minuta.
VIŠE SAVETA POTRAŽITE U MAGAZINU RUSKA ENCIKLOPEDIJA ZDRAVLJA!
PRATITE NAS I NA FACEBOOKU: www.facebook.com/ruskaenciklopedijazdravlja
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net